Перший президент незалежної України Леонід Кравчук вважає, що Україна не повинна думати про відновлення ядерного статусу. Про це він сказав в ефірі "5 каналу".
"Якщо б Україна відновила ядерний статус, то відразу порушила договір про нерозповсюдження ядерної зброї, до якого приєдналася і підписала. Порушивши цей договір, Україна поставила себе поза цивілізованого вирішення питання про ядерну зброю. По-друге, Україна, не маючи сьогодні ядерної зброї, могла б шукати шляхи швидкого вирішення цієї проблеми, а це величезні кошти. За тими даними, якими я володів на час 1994 року - це було 55 млрд доларів, а зараз, мабуть, удвічі більше ... Ми б тоді заявили, що ми бідні, але будемо створювати ядерну зброю і лякати ним Росію, а Росія лякала б нас ... Тому не нам, а тим державам, які мають силу, повинні заявити позицію", - сказав він.
Перший президент вважає, що країни, які підписали Будапештський меморандум і заявляли про гарантування територіальної цілісності України, не здійснили жодного кроку в цьому напрямку.
Він нагадав, що в 1995 році інтереси Росії і США збіглися на 100% в частини українського ядерної зброї.
"На Україні здійснювався тиск не тільки з боку Росії, але і з боку США та країн Європи, які весь час нагадували мені, що Україна має ядерну зброю, від якого мусить позбутися, так як воно є некерованим і являє собою певну загрозу", - розповів він.
Кравчук зазначив, що Україна погодилася вивезти зі своєї території ядерні боєголовки тільки тоді, коли ці держави заявили про те, що вони будуть гарантувати українську безпеку, суверенітет і територіальну цілісність. Він нагадав, що відповідне рішення - Будапештское угоду підписував вже президент Кучма.
"У тій угоді сказано, що держави-підписанти гарантують Україні територіальну цілісність і суверенітет. Минуло 20 років, і на жаль, жодних конкретних кроків з боку будь-якої держави в плані меморандуму не сталося. Більш того, Росія здійснила на Україні агресію, анексувавши Крим і відкривши війну на сході України", - підкреслив перший президент.
Кравчук зазначив, що таке ставлення до міжнародних документів є дуже небезпечним.
Крім того, Кравчук вважає, що російська сторона в особі посла РФ в Україні Михайла Зурабова бере участь у мінських переговорах в якості спостерігача за домовленостями офіційного Києва з "ЛНР" й "ДНР", таким чином, принижуючи Україну.