Рекомендуємо

Візит Януковича до Москви: Факти та їх відсутність

17 грудня, 00:30

Віктор Янукович привіз з Москви новий газовий договір, 15 млрд дол. і питання: "Що взамін". Ця загадка і породжує страх і змушує шукати причини поступливості Росії

Янукович и Путин
Пресс-служба президента
Президент України Віктор Янукович за підсумками візиту до Москви і переговорів зі своїм російським колегою Володимиром Путіним підписав низку важливих документів. Головною новиною дня стало зниження ціни на газ для України до 268,5 дол. за тис. куб. м і залучення кредиту на 15 млрд дол.

"Газпром" і "Нафтогаз України" підписали доповнення до довгострокового газового контракту від 2009 р., який діє до 2019 р. Вартість газу знижено на третину - до 268,5 дол. за тис. куб. м. Керівництво країни і Партія регіонів оцінили домовленості дуже високо, деякі називають їх навіть доленосними. При цьому у ПР заявляють, що Україна залишається вірною євроінтеграційному курсу, але тепер буде інтегруватися в Європу, координуючи свої дії з Росією. Відзначимо, що мова йде про зміну того самого "кабального газового договору Юлії Тимошенко", як його називають "регіонали". На думку президента і прем'єра, саме висока ціна в цьому договорі не давала Україні стати на шлях розвитку економіки та підвищувати соціальні стандарти.

Найбільша інтрига полягає в тому, що саме отримає Росія в обмін на свою "щедрість", адже ніхто ще не бачив тексту підписаних документів. Саме ця теза звучала на Майдані Незалежності від української опозиції. Зазначимо, джерело видання "Дзеркало Тижня. Україна" вже заявило, що коефіцієнт вартості російського газу для України буде переглядатися і затверджуватися щоквартально. Таким чином, Україна потрапляє в залежність від настрою нашого північного сусіда. Втім, невідомо, що написано в контрактах, які там закладені умови для перегляду ціни.

Крім вимоги оприлюднити документи, опозиція заявила, що Віктор Янукович "здав Україну", і сьогоднішній договір є початком у процесі інтеграції України в Митний союз. (Як ми пам'ятаємо, влада заперечує наявність переговорів про вступ України в МС). Також подейкують, що в обмін на кредит і газ Україна могла пожертвувати ГТС (Ця теза теж спростовується офіційними спікерами).

"Сьогодні він здав у ломбард агропромисловий комплекс, космічну, літако - та суднобудівної галузі. Цими московськими грошима він хоче латати дірки у бюджеті", - заявив лідер ВО "Свобода" Олег Тягнибок.

А лідер "Батьківщини" Арсеній Яценюк додав, що уряд має на третину знизити вартість газу для населення і тарифи на ЖКГ-послуги, якщо ціна на газ з 1 січня 2014 року буде на третину нижче у відповідності з останніми домовленостями з Росією. "Янукович отримав безкоштовно 15 млрд доларів і ще отримав знижку на 130 доларів на тисячу кубометрів газу, - а це приблизно ще 5 млрд дол. Тобто в цілому - 20 млрд дол. Ми хочемо почути, що він віддав", - підкреслив політик.

Як повідомлялося раніше, до сьогоднішніх угод Україні загрожувало істотне підвищення тарифів на ЖКГ, в разі співробітництва з МВФ, який вимагав виконання цієї умови надання своєї кредитної програми. Однак Янукович привіз з Москви угоду про вкладення 15 млрд доларів в суверенні єврооблігації України в 2013 і 2014 роках.

"Це будуть єврооблігації, частина в цьому році, частину наступного. Менша, природно, в цьому році", - заявив міністр фінансів РФ Антон Силуанов.

Крім домовленостей про газ і кредити, були підписані й інші документи:

протокол про постачання товарів за виробничою кооперацією в 2014 році, угода про спільні дії з організації будівництва транспортного переходу через Керченську протоку, план дій із врегулювання торговельних обмежень у двосторонній торгівлі на 2013-2014 рр., міжурядовий протокол про визначення пункту пропуску через українсько-російський державний кордон "Куйбишеве" для здійснення спільного контролю контрольними органами держав. Ще було підписано близько десятка документів.

Висновок

Україна відмовилася від євроінтеграції і отримала від Росії кредит на 15 млрд дол. Можна провести логічний ланцюжок - після цього, отже, внаслідок цього.

Проте, це лише домисли. У сухому залишку - відмова підписати УА з ЄС, повідомлення про зниження ціни газу, повідомлення про виділення кредиту в 15 млрд дол. Умови - загадка.

Що від цього українцям? Якщо уряд не підвищував тарифи на комунальні послуги під впливом МВФ, то, мабуть, отримавши фінансові гарантії від РФ, теж цього робити не буде.

У виграші також хімічні і металургійні підприємства, які є основними споживачами газу. У власників точно з'являться додаткові кошти на технічне переоснащення підприємств.

Залишається одне "але". Що натомість? Якщо тільки відмова від УА з ЄС, то це ми вже зробили. А якщо не тільки? Чекаємо тексти угод і будемо розбиратися.

Катерина Галактіонова

Віталій Рабінович

Побачили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Залишилось 1000 символів