З трьох існуючих видів оцінки бонітувания (оцінка якості ґрунтів, їхньої родючості), грошової та економічної - буде скасовано останній.
Начальник відділу оцінки Держзему Сергій Прокопенко зазначив, що економічна оцінка є основою нормативної грошової оцінки сільгоспземель, але принципи її проведення застаріли.
"Основа закладалася у 1988 році, для оцінки використовувалися доходи і витрати радгоспів, колгоспів, - пояснює він. - Цей ефект вже втрачено. У нинішніх умовах такий метод оцінки є дорогим, оскільки повинен проводитися одночасно на всій території, а також складним - повних даних про діяльність агропідприємств немає. Розроблений агентством законопроект до липня має бути внесений до парламенту".
Як зазначили у Держземі, новий механізм буде враховувати показники бонітування ґрунтів, врожайність по кожному регіону. Таким чином, урожайність буде диференціюватися і переводитися в дохід певного виду сільгоспугідь.
"Землі у південних регіонах: Миколаївській та Херсонській областях за рахунок того, що активно зрошувалися, оцінені дорожче. Їхня оцінка більша, ніж у Черкаській, Полтавській областях, де найкращі чорноземи у світі. Нова методика вирівняє ситуацію, і земля з більш родючими ґрунтами справедливо буде коштувати дорожче", - додає Прокопенко.
Крім цього у Держземі підрахували, що за рахунок балансу вартості середній показник нормативної оцінки виявиться меншим ніж зараз - можливо і на 1 тис. грн.
Як повідомлялося раніше, в Україні середня вартість оренди землі у 2013 році зросла на 10% - до 616,5 гривень за гектар.