Учасники Майдану вже неодноразово закликали ЄС та США вжити заходів до Януковича, членів уряду, осіб, які причетні до кривавого розгону Євромайдану в ніч на 30 листопада 2013 року. Санкції стали реальністю саме зараз, коли серед мирних протестувальників є жертви та понад 200 людей поранені.
Таким чином, Україна може поповнити список країн, щодо яких вживаються різні санкції. Зокрема, сьогодні посольство США заявило про скасування віз для ряду громадян України, які мають відношення до надмірного використання сили щодо мітингуючих. Раніше американські банки почали вимагати від українських банків ідентифікувати відправників коштів. Далі слід очікувати більше. Однак найжорсткіші санкції буде застосовано лише в тому випадку, коли не буде можливості в законний спосіб відмінити закони, прийняті 16 січня, а також неможливі будуть перемовини між опозицією та президентом.
Отож, на що варто очікувати, якщо ситуація в Україні буде розвиватися за теперішнім сценарієм. Одні санкції будуть стосуватися України в цілому, інші – певних фізичних осіб.
Бойкот українських товарів за кордоном. Це фактично означатиме, що 50 % українського експорту буде не куплено. Західні держави зможуть українську продукцію легко замінити, і в першу чергу, на російську, адже ми є прямими конкурентами на міжнародних ринках. А це мінус 21 млрд доларів валютних надходжень в економіку. Це половина усього експорту. Удар дуже відчутний по економіці.
Заборона імпорту до України. Поки на такі заходи не варто очікувати. Оскільки це зменшить прибуток західних компаній, в першу чергу, а також вдарить по населенню України, оскільки ціни просто "взлетять".
Заморозка українських авуарів закордоном. Левова частка валютного запасу України розміщена в цінних паперах, в першу чергу казначейства США. Сама валюта також розміщена в іноземних банках. Блокування валютного резерву матиме ще більші негативні наслідки для економіки, адже це неможливість обслуговувати зовнішній борг, підтримувати курс гривні через валютні інтервенції.
Крім того, головні тримачі українських євробондів при настанні часу їх погашати відмовляться від їх пролонгації. Можна пригадати, що американський фонд Темплтон володіє українськими суверенними зобов'язаннями на суму в понад 6 млрд дол. Також США може заборонити далі купувати свої казначейські зобов'язання. Але не це найстрашніше. Заблокувати можуть вихід на міжнародні фінансові ринки українським підприємствам та банкам. А це рівносильне їх банкрутству. Росія тут допомогти не зможе. Хіба що буде за безцінок скуповувати активи компаній-банкрутів.
Заморожування активів осіб та їх сімей, які мають відношення до силового розгону Майдану. Таке заморожування буде цілком в межах боротьби з відмиванням брудних грошей, якщо їх власники не зможуть довести їх походження. І це стосується банківських рахунків, фірм, нерухомого майна.
Заборона видавати кредити. Стосується як міжнародних організацій, так і банків та міжфірмового кредитування.
Також США та ЄС може впливати на компанії з третіх країн і домогтися зменшення обсягу зовнішньоекономічної діяльності з Україною. Це може відбуватися шляхом введення санкцій проти них, якщо вимога не буде виконано (скажімо, обмеження їх доступу на ринок США та ЄС – а це найбільші та найбільш платоспроможні ринки у світі).
Отже, наразі США відмінили візи для ряду осіб та підвищили вимоги щодо розкриття інформації про відправників коштів за кордон. Це лише початок. Надалі варто очікувати розширення списку осіб, які не зможуть виїжджати до розвинених країн, блокування їх активів, обмеження діяльності їх компаній за кордоном. Тобто санкції з самого початку будуть носити індивідуальний характер. Якщо ж влада і далі буде глуха до свого народу, то буде використано і важку артилерію: блокування експорту-імпорту, заборона міжбанківської діяльності і т.д. Це негативно вдарить по економіці, яка і так в кризовому стані. Девальвація гривні та падіння фондових індексів в Україні – це радше поки спекуляція. Якщо ж протистояння затягнеться і санкції будуть вжиті, тоді варто очікувати великі проблеми. Ніхто не скаже, що держави, проти яких використовувалися санкції – Іран, Ірак, Пн. Корея – демонстрували дива економічного зростання.