"Незважаючи на підвищення курсової волатильності гривні і певну напругу на валютному ринку, Національний банк України за останні тижні вжив низку заходів для підтримки рівноваги. Зокрема Національний банк України збільшив свою присутність на міжбанківському ринку і застосував наявні у нього механізми та інструменти валютної стабілізації. Зазначені кроки мали очевидні позитивні ефекти. Однак їх результативність виявилася обмеженою через об'єктивно несприятливу дію ряду зовнішніх і внутрішніх факторів, включаючи різку девальвацію національних валют в групі країн з ринками, що формуються", - йдеться в заяві регулятора.
"Враховуючи вищесказане, а також необхідність виконання основної конституційної функції Національного банку України щодо забезпечення стабільності грошової одиниці України, правлінням Національного банку прийнято 6 лютого постанову № 49 "Про заходи щодо діяльності банків і проведенні валютних операцій" (далі - Постанова № 49), яка має тимчасовий і виключно попереджуючий характер і направлена на захист інтересів вкладників та інших кредиторів банків. Вона буде сприяти стабільності банківської системи країни, забезпеченню своєчасності банківських розрахунків, в тому числі за зовнішньоекономічними контрактами та пов'язаною з ними господарською діяльністю", - заявив НБУ.
Постанова № 49 передбачає, зокрема: розширення можливостей підтримки ліквідності банків з боку Національного банку України; встановлення нульової ставки резервування коштів за короткостроковими зовнішніми кредитами; певні обмеження на виконання доручень банківських клієнтів у межах залишків коштів на їх поточних рахунках на початок операційного дня; тимчасові обмеження на купівлю іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України за окремими операціями; певні обмеження на терміни купівлі уповноваженими банками іноземної валюти за дорученням юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та ін.
В той же час постанова № 49 передбачає підвищення контролю за своєчасністю здійснення операцій, пов'язаних з виплатою заробітної плати, пенсій, стипендій та соціальних виплат. Вона не обмежує оплату витрат на навчання та лікування за кордоном; транспортування хворих; переказів, що здійснюються у разі зміни держави проживання; переказів, пов'язаних з оплатою праці нерезидентів в Україні, і т.д.
Крім того, постанова № 49 підвищує можливість прогнозування пікових навантажень на валютному ринку, покращує умови фінансового моніторингу та не обмежує використання громадянами їх доходів і заощаджень.
Постанова № 49 набирає чинності з 7 лютого 2014 року і діє до прийняття Національним банком України окремого рішення.
Нагадаємо, 6 лютого торги на міжбанківському валютному ринку України закрилися з котируваннями гривні по відношенню до долара 8,78-8,88. Курс гривні до долара за січень просів на 5,5%, тоді як за весь 2013 рік гривня подешевшала лише на 2%. Згідно затвердженим Кабінетом міністрів України макропоказникам розвитку економіки України на 2014 рік, курс гривні до долара США закладений на рівні 8,4-8,5 грн за долар.