Соцопитування пророкують успіх на виборах висуванцю від "Удару" і лідеру цієї партії Віталію Кличку. Після раптової відмови від президентських амбіцій Кличко за логікою повинен був перейти на проблеми Києва. Тільки от в реальності лідер "Удару" поки не може залишити загальнополітичні гасла, заявляючи про необхідність провести чесні вибори, об'єднати країну, готовність взяти відповідальність за формування уряду та реалізацію програми реформ. Про реформування системи ЖКГ, гнилі труби і погані дороги поки мова не йде.
Втім, важко було очікувати від Кличка, що він сам буде займатися такими питаннями. Для цього він веде в Київ свою команду. Штаб "Удару" представив основні напрямки, за якими буде працювати нова мерія, якщо її очолить Кличко.
Головний посил його передвиборчої кампанії - зміни почнуться з Києва, для якого варто було б підготувати генеральний план розвитку. Кличко пропонує ввести в столиці електронний документообіг, відкрити для громадськості бюджет міста і земельні аукціони, щоб викорінити корупцію. Також у програмі політика - відновлення промисловості в Києві, надання молоді робочих місць та створення спортивної інфраструктури. Не обійшов увагою Кличко і питання створення муніципальної міліції, про що заговорили після заяв Кабміну про децентралізацію влади, створення нової транспортної системи та програми захисту історичної спадщини. Цікаво, що по МАФам у програмі Кличка не говориться, про що вже заявили політику читачі на сторінці в Facebook.
Очікується, що головну конкуренцію Кличку складе чинний глава КМДА, висуванець від "Батьківщини" Володимир Бондаренко. Бондаренко навіть викликав Кличка на публічні дебати. Але от свою програму голова КМДА поки не озвучив, але пообіцяв надати її Кличку в друкованому варіанті. А як бути журналістам?
Микола Катеринчук ще раз вирішив випробувати долю на виборах градоначальника столиці. У 2008 році він посів лише четверте місце в гонці. Навряд чи цього разу йому варто очікувати серйозного поліпшення результату, втім, як і погіршення.
На посту мера Києва Микола Катеринчук планує рухатися у восьми головних напрямах. Це стосується столичного бюджету, місцевого самоврядування, зміни керівництва Київської міської державної адміністрації, транспорту, історичної частини міста та інше.
Головний акцент у виборчій програмі Катеринчук зробив на відновлення самоврядування в Києві. Політик зареєстрував у Раді законопроект щодо забезпечення права киян на місцеве самоврядування. Катеринчук пропонує обирати главу КМДА головами райрад, а в казні міста не залишати 50% податку на прибуток, а всі 100%.
Також Катеринчук наслідує Кличка у питанні створення в Києві муніципальної поліції. При цьому посада шефа поліції повинна бути виборною.
Ще одним кандидатом у мери Києва від фракції "Батьківщина" став В'ячеслав Кириленко. За його словами, він не включився б у боротьбу за крісло мера Києва, якщо б демократичні сили висунули єдиного кандидата. Але, оскільки кандидатів виявилося декілька, Кириленко вирішив не відставати.
Кандидат у мери визначив 10 головних пріоритетів діяльності своєї команди в Київраді. Головний акцент на боротьбі з корупцією. Гасло "Київ без корупції!" стало ходовим у цій виборчій кампанії. Так, Кириленко пропонує створити в Києві антикорупційне бюро і слідчу комісію, які повернуть місту незаконно відібрану землю.
Кандидат пропонує перезавантажити систему ЖКГ, створити центр допомоги пенсіонерам, міську службу безпеки, будувати нові дороги і мережу міських лікарень. Кириленко обіцяє киянам вільний доступ до річок і озер, в Київраду, а також поліпшення екологічної ситуації в місті.
"Свобода", незважаючи на статус союзника "Батьківщини" висунула свого кандидата в мери - Андрія Іллєнка. Це наймолодший претендент - Іллєнкові всього 26 років, але він упевнений, що впорається з проблемами мегаполісу. "Нарешті наша столиця повинна отримати патріотичну, не корупційну і справедливу владу", - заявив Іллєнко.
Одним з першочергових завдань кандидат вважає боротьбу з кіосками і хаотичною забудовою міста. "На прикладі Деснянського району ми показуємо, як повинна працювати влада. Адже сьогодні у Деснянському районі влада представлена не тільки мною як народним депутатом, але і главою адміністрації району свободівцем Петром Кузиком. Сьогодні ми звільняємо Деснянський район від незаконних забудов, "розливайок" і наркопритонів, а завтра ми наведемо порядок у всьому місті", - заявив Іллєнко на одній із зустрічей з киянами.
Також він обіцяє люстрацію київської влади та інвентаризацію міського майна.
Леся Оробець брала активну участь у революції, а після неї вирішила об'єднати навколо себе дрібні демократичні партії і провести їх в Київраду, а себе в мери. Про конкретну співпрацю вдалося домовитися з "Демократичним альянсом".
Після свого висунення Оробець заявила про необхідність об'єднати посади мера столиці і голови КМДА. Разом з Кличком вони підготували відповідний законопроект, який так і не знайшов підтримки в Раді. Також Оробець заявляє про необхідність затвердити на місцевому референдумі генплан розвитку Києва і зробити з нього закон. У програмі кандидата мова йде про люстрацію в столиці, наведення порядку в роботі комунальних органів, створення "єдиного вікна" державних послуг. Оробець пропонує провести аудит комунального майна та недобудов, а також тарифів ЖКГ.
Протягом першого року на посаді політик має намір впровадити в Києві систему електронного управління, публічно прийняти новий генплан Києва, запровадити систему відеоспостереження, систему "єдиного квитка" у транспорті, сервісну систему обслуговування ЖКГ, заборонити забудови та знищення зелених зон в Києві. При цьому нагадаємо, в Оробець немає власної політичної сили, на яку можна було б спертися при реалізації подібної програми. Схожі проблеми у Львові відчуває мер Садовий.
Ще одне нове обличчя у списку кандидатів - Олексій Мочанов. Відомий автогонщик і громадський активіст ще взимку "полював" на так званих тітушок у Києві, а вже у квітні заявив, що поведе свою команду в київську владу. У цьому йому допоможе впізнаваність у столиці і досить-таки цікава команда. Програма Мочанова "відчувається" невпевненістю самого кандидата в мери у питаннях життєздатності міста. Але він цього не приховує - мовляв, окремими напрямками будуть займатися конкретні фахівці (вже вказані їхні імена).
Так, Мочанов пропонує киянам провести незалежний аудит, щоб визначитися з невідкладними напрямками догляду за містом і наведення у ньому порядку. Кандидат виступає за прийняття довгострокового генплану міста, розробкою якого займеться заслужений архітектор України Наталія Мошинська. Наводити порядок у міській казні і збільшувати доходи бюджету буде фінансист Олександр Корінь. Управлінець у сфері суспільних комунікацій Олександр Коваль повинен зайнятися наведенням порядку на дорогах, у громадському транспорті пропонується запровадити "єдиний квиток". Військовий менеджер Валентин Латипов буде створювати муніципальну міліцію, освітою займеться голова ГО "Батьківський контроль" Оксана Макаренко, медобслуговуванням - заступник головного лікаря Перинатального центру Києва Олег Маланчук. Найважливіше питання ЖКГ покладуть на Дмитра Васильєва та Ярослава Демченкова.
Що слід зазначити - цікавий і незвичайний в українській політиці підхід, коли ще до виборів виборцям пропонують конкретні імена людей, що будуть відповідати за конкретні питання у новій владі. Такий собі відкритий список.
Олександр Омельченко після перерви вирішив повернутися у крісло столичного мера. Дивно, але поки що ніяких заяв про те, що потрібно киянам, як облаштувати їхнє життя і що потрібно змінити в місті Омельченко не робив. Взагалі, він не частий гість на шпальтах газет чи в телеефірах. При цьому сайт партії "Єдність", яка висунула його кандидатом у мери, взагалі не працює. Програма Омельченка і його партії на найближчих виборах теж поки невідома.
Ще один колишній київський чиновник Іван Салій веде більш активну виборчу кампанію - вивісив білборди, роздає інтерв'ю і програму презентував. Так, він зазначає необхідність кардинальних реформ у сфері комунальної власності і закликає уряд створити прозорий ринок землі в Києві. За його словами, нинішня система реєстрації прав на землю є неефективною, а процедури оформлення документів надто складні і непрозорі, що сприяє процвітанню корупції та відлякує потенційних інвесторів. Салій вважає, що необхідно передати повноваження з управління комунальним майном територіальній громаді і зробити можливим контроль громадськості над "Київенерго", "Київводоканалом", "Київгазом", "Київміськбудом" й іншими столичними монополіями, надавши киянам статус акціонерів-партнерів. Головною проблемою міста зараз він вважає безгрошів'я, яке є наслідком незбалансованого бюджету. При цьому наповнити дохідну частину, на його думку, досить просто. Рецепт від Салія: знизити рівень корупції, скасувати відкати у 30-40%. Економічний ефект - до 5-6 млрд гривень щорічно. Успішний розвиток столиці можливо при бюджеті на рівні 28-30 млрд.
Кандидат від Компартії Олександр Комнацький планує працювати не як політик і чиновник, а як менеджер. Головний посил його передвиборчої кампанії - суто комуністичні гасла, серед яких відродження промисловості завдяки націоналізації.
За словами Комнацького, єдиним виходом з цієї катастрофічної ситуації в місті є націоналізація стратегічних підприємств і відродження практично не працюючих заводів і фабрик. "На прикладі Києва - це відновлення промислових гігантів - заводів " Арсенал ", ім. Артема, " Більшовик ", радіозаводу, АНТК ім. Антонова та інших. Націоналізація дасть можливість створення нових робочих місць, підніме роль трудових колективів і профспілок у справі захисту робітників, ліквідує безробіття", - заявляє комуніст. Також він виступає за ліквідацію посади голови КМДА.
Вирішив піти на підвищення мер Калуша Ігор Насалик. Акцент у своїй програмі він робить на боротьбі з корупцією. Кандидат презентував програму "90 днів". Пропонується зробити публічною інформацію про рух коштів на казначейських рахунках міста, відкрити доступ до реєстру договорів оренди землі та комунального майна, а також перебудувати роботу центрів надання адмінпослуг.
За словами Насалика, це дозволить залучити в казну міста додатково 2,5 млрд грн. Направити ці гроші кандидат пропонує на запровадження з 1 вересня безкоштовного стаціонарного лікування для пенсіонерів та ліквідацію зборів коштів з батьків у школах та садочках. Також Насалик обіцяє за два місяці провести обов'язковий аудит, а вже з 1 січня ввести в Києві безкоштовне лікування для всіх жителів міста.
Передвиборча програма Дарта Вейдера складається з 8 пунктів. Але вони заслуговують на увагу, особливо, любителів постукати по клавіатурі. Дарт Олексійович пропонує створити електронне місто, провести кіберизацію ЖКГ, дати студентам безкоштовний Wi-Fi, дітям - комп'ютери, жінками - квіти. Для всіх киян добродушний Вейдер хоче запропонувати програму "Киянам - сало!" - повернути показники споживання сала на душу населення на рівень 1913 року, знизити вартість делікатесу на 72% вже до 2015 року. На дахах при Вейдері замінять шифер на черепицю, у зв'язку з тим, що азбест і азбестовмісні матеріали викликають рак. І найголовніше - перенесення Чорнобиля на 60 км далі від Києва.
Інші кандидати в мери столиці не спромоглися заявити про свої передвиборчі програми. Сподіваємося, вони зроблять це в найближчому майбутньому (Віктор Смалій пообіцяв зробити найближчим часом).
Сергій Звиглянич, політичний оглядач