За даними Міністерства курортів і туризму АРК, Крим у 2013 р. відвідали 5,8 млн туристів, з них українці становили 65%, росіяни - близько 25% і 10% - близьке і далеке зарубіжжя.
У зв'язку з останніми подіями сезон-2014 можна назвати провальним, незважаючи на оптимізм кримських міністрів, які обіцяють туристів на рівні 6 млн, а нещодавно з'явився прогноз Константинова в розмірі 8 млн. Після Великодня від них слід очікувати нового прогнозу не менше 10 млн.
Але низка об'єктивних факторів, а саме: відсутність міжнародного авіасполучення, відмова круїзних лайнерів від заходу до кримських портів, можливе припинення залізничного сполучення з материковою Україною, наявність нового кордону, перенесення корпоративного туризму з Криму, проблеми зі зняттям готівки в банкоматах, неспокійна обстановка, наявність численних патрулів і блокпостів "самооборони" не додає бажання туристам їхати на відпочинок до Криму.
Прогнозуючи недобір українських туристів, нова кримська влада робить ставку на російського туриста. У Криму оголошено "російський сезон". Активно мусується реклама по всій Росії, проводяться туристичні форуми і виставки.
Планується відновити авіасполучення за пільговими тарифами з Єкатеринбурга, Астрахані, Казані, Улан-Уде, Воронежа, Нижнєкамська, Волгограда, Пензи, Грізного, Мінеральних Вод, Ставрополя, Ростов-на-Дону та інших міст. Збираються організувати оздоровлення працівників за державними і профспілковими програмами в санаторіях Криму.
"У Криму чекають на росіян", - заявляють керівники Кримської республіки.
Після цього в пам'яті спливають огидливі асоціації з історії Другої світової. Під час окупації німці намагалися відновлювати культурну сферу на окупованих територіях. На кінотеатрах, музеях, виставках і перукарень вивішували вивіски "тільки для німців".
Але якоюсь мірою ідея спрацювала. На численних форумах з'явилися повідомлення типу:
- цьогоріч обов'язково поїду до нашого російського Криму, треба підтримати співвітчизників;
- раніше їздили до Криму за кордон, тепер будемо відпочивати вдома.
- підтримаємо кримчан.
Після прочитання численних відгуків кримських жителів на форумах по цій темі, складається загальна картина: ми так раді, що від вас від'єдналися, нарешті, ми заживемо вільно, тепер ми вдома.
Як йдуть справи з нашими курортами? Одеса, Миколаїв, Херсон і донецьке узбережжі Азова на підйомі в очікуванні як мінімум сотень тисяч, якщо не мільйонів потенційних "кримських" туристів з України.
9 квітня 2014 р. в Одеському порту швартувався німецький круїзний лайнер Hamburg, який скасував свій візит до Ялти в зв'язку з невизнанням світовою громадськістю анексії Криму. Це перші іноземні туристи, "вкрадені" у Криму материковою Україною. Візит до Ялти скасували всі круїзні європейські компанії.
До Сімферополя цього літа не полетять літаки з Туреччини, скасували свої рейси Білорусь та країни Прибалтики. Немає авіасполучення з материковою Україною. Європейська організація з безпеки аеронавігації (Євроконтроль) заборонила польоти до Криму, зокрема, в Сімферополь і Севастополь. Авіарейси з Москви і Санкт-Петербурга здійснюють рейси в обліт української території, що не може не позначитися на часі в дорозі і собівартості перельоту.
"Укрзалізниця" припинила продаж квитків на поїзди з 27 травня з тієї причині, що самопроголошена ДП "Кримська залізниця" самостійно, без узгодження з "Укрзалізницею" відкоригувала розклад руху поїздів в графіку на 2014-2015 рр.
А що у нас? Може час відродити патріотичний туризм у нас? Або, як мінімум, покарати окупантів бойкотом. Крім товарів російських виробників, може час відмовитися від поїздок до Криму в цьому сезоні? Адже ці гроші прямо або побічно зміцнять бюджет Криму як складової частини бюджету Російської Федерації.
Багато що нашому Міністерству туризму можна запозичити від аналогічного міністерства Криму щодо залучення туристів на вітчизняні курорти.
Починаючи з держпідтримки відпочинку пільгових категорій на своїх курортах, організації нових місць дитячого відпочинку замість втраченого "Артеку", реклами вітчизняних місць відпочинку, включаючи Карпати та центральну Україну.
Під гаслом "Залиш свої гроші в Україні" в цей важкий для всіх нас рік можна відмовитися від відпочинку в Туреччині, Єгипті, Болгарії, Таїланді і Гоа на користь наших курортів. Хоча б один рік. А потім хоч живіть на Мальдівах і Сейшелах. За прикладом Росії треба підтримати своїх цього літа.
Адже відпочинок в своїй країні можна запропонувати на будь-який гаманець. Міністерству туризму або громадським активістам необхідно розробити каталоги за різними напрямками, яких в Україні багато.
Крім традиційного моря і Карпат, тільки національних природних парків Вікіпедія видає 42 - практично у всіх областях України. Є ще середньовічні замки, музеї, пам'ятки архітектури, ботанічні сади, є озера, річки, пляжі і ліси у всіх областях.
Кожна область України може скласти перелік своїх пам'яток і найбільш привабливих маршрутів для внутрішнього туризму.
Крим залишають фестивальні заходи. Фестиваль "Сусідній світ" організаторами перенесено під Москву, фестивалі "Джаз Коктебеля", "Live in blue bay", "Республіка КаZантип" теж під питанням. Невідомо, скільки приїде гостей цих фестивалів. Невідомо, що буде з курортним сезоном в Криму, треба готуватися до свого.
Може, організаторам в Україні час зробити свої фестивалі? Шанувальники фестивалів, які проводилися в Криму і які явно не відбулися, - потенційні клієнти.
редакція може не погоджуватися з автором