Провали президента Олланда - шлях до перемоги правих

31 березня, 20:39

У Франції нерішучі і половинчасті дії влади призводять до влади праворадикалів

Франсуа Олланд_президент Франции
Світ 24
В Україні багато хто стурбований проблемами посилення праворадикальних рухів, наприклад, того ж "Правого сектора". Багато хто дивувався тому, як партія "Свобода" з регіональної сили перетворилася в одну з парламентських партій. Пояснення може лежати тільки в площині соціально-економічній, чому приклад - нещодавно ще благополучна європейська Франція, де перемогу на місцевих виборах здобули представники праворадикального "Народного фронту". Для України нічого хорошого від цього очікувати не слід - незважаючи на зв'язок і ідеологічну близькість зі "Свободою" НФ підтримує тісні зв'язки з РФ і визнав законною анексію Криму Росією.

Важливо інше, а саме те, яка політика нинішнього президента Франції Франсуа Олланда сприяла посиленню радикалів. Звичайно, ми не заперечуємо, що на те були й інші причини: політичні (невизначеність зовнішнього курсу Франції), культурно-етичні (легалізація одностатевих шлюбів, яка мобілізувала церкву і консервативних французів), і макроекономічні (загальна криза єврозони). Але факт залишається фактом - соціально-економічні причини стали каталізатором падіння популярності лівих у Франції, і посилення праворадикальних течій.

Журналісти порталу "Вести. Економика" провели аналіз найбільших помилок і недоробок нинішнього французького керівництва в економічній сфері. Ми представляємо нашим читачам цей аналітичний огляд з незначною редакторською правкою.

 

  1. Скорочення соцвиплат роботодавців. Під час передвиборної гонитви в 2012 році, Франсуа Олланд заявив, що не буде "втрачати ні хвилини" і відразу візьметься за стимулювання слабкого процесу відновлення. Він пообіцяв скоротити високі соціальні збори, що стягуються з роботодавців. Таким чином, він мав намір послабити тиск на ринок праці країни, тим самим дозволяючи роботодавцям розширювати свій штат не побоюючись зростання податкового і соціального тиску.
    Однак, через 2 роки після того, як Олланд зайняв пост президента Франції, єдине що їм було запропоновано для зниження соціального навантаження на підприємців, це "пакт соціальної відповідальності". За його словами, французький бізнес має дати відповідь на його ініціативу, взяти на себе відповідальність за створення нових робочих місць.
  2. Боротьба з безробіттям була одним з ключових пріоритетів передвиборної програми Франсуа Олланда. Однак, з початку його правління рівень безробіття у Франції виріс на 6%. На даний момент рівень безробіття складає 11,1%.
    В результаті очікування французів особистої фінансової ситуації досить песимістичні. МВФ прогнозує, що рівень безробіття зросте в 2014 р. до 11,6% і не буде опускатися нижче 10,6% протягом всього терміну правління Олланда.
  3. Скорочення витрат. Олланд обіцяв уникнути хворобливих заходів жорсткої економії в тому вигляді, в якому вони застосовувалися в сусідніх Іспанії та Італії.
    Однак, в результаті негативних наслідків боргової кризи державний борг і бюджетний дефіцит Франції перевищили допустимі в рамках Євросоюзу, у результаті чого Олланду довелося взятися на скорочення витрат.
    У 2015-2017 році Франсуа Олланд планує добитися скорочення державних витрат на 50 млрд євро.
  4. Скорочення зовнішнього боргу. Франсуа Олланд під час передвиборної гонки не раз критикував своїх опонентів за прагнення скорочувати бюджетні витрати, заявляючи, що стимулювання економічного зростання - це найкращий спосіб скоротити зовнішній борг.
    Однак, зменшити зовнішній борг теж не вдалося. Він тільки зростає, а разом з тим зростає і вартість його обслуговування. Відношення держборгу до ВВП Франції становить близько 93% ВВП. У грошовому вираженні це становить близько 1,9 трлн євро.
    В 2014 р. рівень державного боргу зросте до історичного рекорду і складе 95% ВВП. При цьому платежі за процентним боргу Франції досягнуть майже 47 млрд євро, і це основна стаття витрат бюджету.
  5. Податкові канікули. У серпні минулого року, Франсуа Олланд розуміючи зростаюче невдоволення французів у зв'язку з зростаючим податковим тиском, пообіцяв "фіскальну паузу". Згідно його обіцянкам, передбачалося, що в 2014 році зростання податкового тиску зупиниться.
    Однак представлений проект бюджету на 2014 рік свідчить про зворотнє, французи будуть платити одні з найвищих у світі податки. У зв'язку з тим, що держборг в 2015 році досягне рекордної величини - 95,1% ВВП, не допустити його подальшого зростання планується за рахунок підвищення податку на додану вартість до максимально можливої величини - 20%. Будуть скасовані деякі податкові пільги (наприклад пільги на дітей, а ставка ПДВ зросте до 20% з 19,6% для основної і з 7% до 10% для проміжної.
    Звичайно, політики намагаються якось згладити ситуацію, забезпечуючи пільги для підприємств та бідних громадян, але проблеми надмірного навантаження це не вирішує.
    Податковим тягарем зараз незадоволені, напевно, майже всі громадяни Франції, і навантаження дійсно величезне. У цьому році обсяг обов'язкових відрахувань перевищить 46% ВВП.
  6. Реформи в економіці. В передвиборній програмі Олланда говорилося про те, що скорочення бюджетних витрат не повинно шкодити економічному зростанню. Він обіцяв поряд з жорсткими заходами реалізовувати програму стимулювання економічного зростання.
    З того моменту, як Олланд прийшов до влади в травні 2012 р., зростання спостерігалося тільки в останні 3 квартали, а уряду довелося відмовитися від своїх цілей зі скорочення дефіциту і зниження безробіття до кінця минулого року.
    Нестійке зростання в поєднанні зі слабкими податковими надходженнями в бюджет означають, що Олланд не зможе домогтися скорочення бюджетного дефіциту до запланованого рівня 3,6%.
    Реформами Олланда був незадоволений навіть МВФ, де вважають, що проблема скорочення дефіциту бюджету має бути вирішена за рахунок урізання соціальних витрат, а не введення нових податків, які "є одними з найвищих по міжнародним стандартам і тому перешкоджають залученню інвестицій і створенню робочих місць".
    Політика скорочення витрат і слабке економічне зростання, у поєднанні з падінням купівельної спроможності, можуть призвести до дефляції в 2014 р.
  7. Дерегуляція. Безконтрольний ріст різних нормативних актів і стандартів робить украй негативний тиск на французький бізнес, в першу чергу в будівельному секторі. Олланд під час передвиборної гонки заявляв про намір "скоротити обсяги регулювання", однак у перший рік перебування на посаді президента не зробив жодних конкретних заходів.
    В результаті, 2013 рік став одним з найважчих для будівельного сектору. Згідно з попередніми даними кількість нових будинків, побудованих в 2013 році, ледь перевищує 330 тисяч одиниць, що є найнижчим рівнем за 10 років. Згідно з прогнозами уряду, число будинків повинно було скласти 500 тис.
Побачили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Залишилось 1000 символів
    Новини партнерів
    Погода, Новости, загрузка...
    traffim.com