Це говорить про те, що Україна стоїть на порозі потужної інформаційної війни, де суперники будуть знищувати один одного компроматами. Загострення цієї війни уявити тим більше нескладно, якщо взяти до уваги той факт, що у всіх кандидатів є про що не згадувати, але все це настільки ж відкрите, наскільки й обговорюване.
Слід зазначити, що цим, до речі, вітчизняний політикум відрізняється від американського чи європейського. На Заході з компроматом ведуть боротьбу всіма доступними способами: спростовують, замовчують, пропонують журналістам величезні суми за те, щоб це не виходило в ефір, а якщо не допомагає, судяться з редакціями, ну і таке інше. В українському політикумі компромат на депутата, прем'єра чи навіть президента - надбання широкої громадськості, на яке політики в цілому не звертали уваги до останнього часу.
Втім, останнім часом відбулися деякі зміни. Політикам доводиться виправдовуватися, вибачатися, спростовувати - іншими словами, реагувати на події, а значить, вони по-іншому поглянули на громадську думку і на ті чинники, які її формують, в тому числі і на компромат.
На думку експертів, основний обсяг компромату в нинішній кампанії не буде компроматом в чистому його вигляді.
"Це буде скоріше не компромат, а публікація якихось маловідомих фактів з життя тих чи інших людей. І це, можна сказати, природно, оскільки повинні знати все про своїх кандидатів", - зазначив політолог, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.
Фахівці впевнені, що революція накладе свій відбиток на інформаційну війну 2014 р.: основні нападки та інформаційні "бомби" буду пов'язані з останніми подіями.
"Безсумнівно, що це буде пов'язано з останніми подіями - з тим, хто де був, хто на що відреагував за останні три місяці і кого з ким бачили. Головний же фактор нинішньої інформаційної війни - це буде раптовість", - упевнений голова правління Інституту української політики Кость Бондаренко.
"Все буде прив'язане до Майдану. Лакмусовим папірцем буде "гідність" кандидата - наскільки він гідний Майдану. Відповідно, весь компромат і публікація маловідомих сторінок життя будуть спрямовані на те, щоб "вибити" політика з категорії "гідних" з точки зору ідеалів революції", - вважає соціальний психолог, професор Лідія Смола.
Портал bnk.ua вирішив нагадати як читачам, так і самим політикам, чим можуть скористатися їхні супротивники в ході передвиборчої кампанії.
Петро Порошенко: Партія регіонів і МЕРТ
Петро Порошенко встиг попрацювати з багатьма політичними гравцями на сцені української політики. Так, ще у 2000 р. Порошенко був членом СДПУ(о) - це перед тим, як створити партію "Солідарність". Не так давно в інтернеті з'явилася інформація про те, що Петро Порошенко є одним із засновників Партії регіонів. Насправді, Порошенко зробив внесок у розвиток попередника ПР - Партії регіонального відродження "Трудова солідарність України".
Друге слабке місце Порошенка, по якому можуть вдарити конкуренти, - його перебування на посаді міністра економрозвитку і торгівлі (МЕРТ) з березня по грудень 2012 р. Очевидно, що головне звинувачення може полягати в тому, що він також причетний до рішень економічного блоку в уряді Миколи Азарова.
Юлія Тимошенко: газовий договір і "ширка"
З Юлією Тимошенко все набагато складніше. Їй можуть пригадати і стару справу по ЄЕСУ, і чутки про те, що в БЮТі нібито існували плани щодо створення "широкої коаліції" з Партією регіонів у 2008 р. Втім, найсерйозніша проблема для Тимошенко на нинішньому етапі її політичної кар'єри - це переговори в 2009 р. в Москві. По-перше, вони відбувалися за зачиненими дверима. По-друге, результати цих переговорів, які вилилися у високу ціну на російський газ, виглядають дуже сумнівними. Ще одна проблема Юлії Тимошенко - складності її партії, через яку пройшли вельми сумнівні люди. Наприклад, Андрій Портнов, який в січні-лютому 2014 р. став одним із стовпів режиму Віктора Януковича, хоча ще кілька років тому був керівником юридичного департаменту БЮТ і навіть став нардепом за списком цієї політичної сили. Різні громадські діячі, наприклад, Тетяна Монтян, називали Портнова креатурою самої Тимошенко, зокрема, й тому, що не могли пов'язати його з жодним з інших лідерів БЮТу.
Михайло Добкін: п'ятихвилинне відео і сепаратизм
У кандидата від Партії регіонів є проблема - він під частковим домашнім арештом, отже, повноцінно вести передвиборчу кампанію не зможе. Втім, і без того проти нього досить звинувачень. Серед них не лише звинувачення (недоведені прокуратурою і судом) у закликах до сепаратизму в лютому 2014 р., але й відоме відео з його участю, зняте ще у 2007 р. Тоді репетиція звернення кандидата в мери Харкова Михайла Добкіна стала притчею во язицех і була розібрана на цитати. Через сім років Добкін знову кандидат. Не дивно, що йому пригадають це знову.
Крім цього, є проти Михайла Марковича чимало і свіжих звинувачень: наприклад, активна підтримка ПМОП "Беркут" в ході подій Майдану. Михайло Добкін навіть фотографувався у светрі з написом назви підрозділу.
Олег Тягнибок: короля робить почт
У випадку з лідером партії "Свобода" проблеми собі завдає не сам Олег Тягнибок (якому навряд чи вже пригадують слова, сказані в далекому 2004-му на горі Яворині), а його партія. Вірніше, деякі одіозні депутати. Проти Тягнибока може зіграти і побоїще в кабінеті в. о. директора Першого національного телеканалу, яке влаштували нардепи його політсили, і раптове скасування мовного закону, голосування по якому віце-спікер Руслан Кошулинський поставив у відсутність Олександра Турчинова. Це не кажучи вже про загальну ідеологію партії та схильність до її демонстрації: наприклад, шляхом факельної ходи та інших сумнівних заходів.
Сергій Тігіпко: Порошенко в мініатюрі
До кандидата, який різко пішов врозріз з політикою Партії регіонів, претензій небагато, і всі вони схожі на претензії до Петра Порошенка. По-перше, Тігіпко пожертвував своїм політичним проектом, який по суті обміняв на крісло віце-прем'єра в уряді Миколи Азарова, чим пов'язав себе з попередньою владою. Викликає питання у багатьох виборців також і те, що Тігіпко в ході Майдану постійно вагався, не займаючи рішучу (засуджуючу або помірну) по відношенню до протестуючих позицію.
Дмитро Ярош: гроші і машини
Дмитро Ярош - молодий в політиці, і тому встиг зробити багато помилок в публічній політиці. Наприклад, його декларація про доходи, в якій він позначив дохід як 803 грн при тому, що знайшов 2,5 млн. грн для застави при подачі документів в ЦВК, викликала посмішку у багатьох потенційних виборців. Крім того, не на користь Дмитра Яроша і "реквізиція" одного з автомобілів з автопарку Межигір'я, яка була вкрай негативно сприйнята виборцями.
В політичних силах до інформаційної війни - готові!
Тим часом у політичних силах до інформаційної війни зі своїми конкурентами та учорашніми партнерами вже готові.
"Так, нам відомо, що вже розробляються матеріали по оточенню Віталія (Кличко - ред.), по оточенню Петра (Порошенко - ред.), що є штаби, які цим займаються. Але ми готові до цієї боротьби, яка вестиметься проти нас в тому числі і нашими партнерами... У мене особисто такий досвід є: коли я висувався в 2012 р. по своєму округу на Полтавщині, проти мене, крім ПР, працювала ще й "Батьківщина", - повідомив народний депутат партії "Удар" Сергій Каплін.
Втім, не варто абсолютизувати ситуацію. На думку народного депутата, колишнього члена фракції ПР Антона Яценка, серйозної інформаційної війни очікувати не доводиться.
"Так, кандидатів багато, на одному електоральному полі буде сильна конкуренція. Але ця кампанія буде дуже короткою, схожою на бліцкриг - менше двох місяців, і тому повноцінну війну компроматів ми навряд чи побачимо", - вважає нардеп.
Як би там не було, але можна очікувати, що українцям не дадуть перепочити після надзвичайних подій останніх місяців. Після тривалих соціальних потрясінь на нас чекає старий-новий етап політичного процесу. Менш відкритий, але більш інтригуючий.
Сергій Костеж
Редакція може не погоджуватися з думкою автора