"Чи знаєте ви, що Путленд - столиця сомалійських піратів?" (питання на сервісі Ответы@Mail.ru, - орфографія збережена).
Порівняння України або окремих її регіонів з найбіднішою і найбільш неспроможною державою світу - справа свята, і цим лише ледачий, напевно, не займався. Звичайно, все це ми говоримо з іронією.
А даремно, - якщо придивитися до історії сепаратизму в Сомалі, то багато що стає до жаху знайомим...
.... Є, наприклад, таке містечко, як Пунтленд - це автономний район у східній частині Сомалі, яка представляє собою самопроголошену державу, оголошену в 1998 році. Назва походить від стародавньої землі Пунт, з якою торгували єгипетські фараони. Згідно тамтешньої Конституції 2001 року, мала офіційну назву "Сомалійська Держава Пунтленд", але після республіканських змін в середині "нульових" років стала частиною федеративної Сомалі в якості "Автономного Району Пунтленда".
Цей район, незважаючи на свої амбіції, не тримає перед собою за мету стати абсолютно незалежним, чого не можна сказати про Сомаліленд - ще одну невизнану державу, яка з'явилася на світ внаслідок сомалійської кризи на початку 1990-х років. Пунтлендська влада, у свою чергу, виступає за те, щоб бути федеративною одиницею Сомалі. Відзначається, що Пунтленд є ключовою зоною сомалійських піратів, але в той же час, як не дивно, підтримує єдність Сомалі.
Проголосивши себе в 1998 році суверенною державою, Пунтленд вступив у протистояння з Сомалілендом через деякі родовища нафти. У процесі конфлікту нерідко відбувалися збройні сутички. З 1998 року президентом Пунтленда був сомалійський політичний діяч по імені Абдуллах Юсуф Ахмед (фігурує в "Школі негідників", у четвертій книзі "Нічия земля" українського письменника Яна Валетова). В липні 2001-го стався переворот, але через рік Абдуллахі Юсуф Ахмед зумів провести "контрреволюцію" і повернути владу у свої руки...
Варто навести ще деякі символічні подробиці з життя самопроголошеного Пунтленда, про які розповідає старший науковий співробітник Інституту Африки РАН Ренат Беккін в інтерв'ю "Огоньку". Дослідник, який сам там побував, підкреслює, що Пунтленд і інші невизнані світовим співтовариством квазідержави, керовані місцевими кланами, з'явилися на території Сомалі в результаті громадянської війни.
"Я спеціально з'ясовував: сомалійські пірати - в основному вихідці з Пунтленда, - каже Беккін. - Причина проста: вони не знають, як ще заробити. У сусіднього Сомаліленда не менш вигідне географічне положення і можливостей для піратства більше, але там порівняно невисокий рівень безробіття, місцеві жителі можуть реалізувати себе в мирних професях і, за моїми даними, піратів серед них майже немає".
Вчений зазначає, що сомалійські пірати - це, як правило, молодь, 18 - максимум 35 років, яка шукає легких грошей, у той час як альтернативним шляхом самореалізації виступає робота в силових структурах. "Сомаліленд - єдине утворення на території Сомалі, яке сьогодні має більшість ознак справжньої держави. У Пунтленді ж вибір невеликий", - констатує Беккін.
Ось така вона - незавидна доля Пунтленда... Деякі українські регіони (втім, як і вся країна) стоять на схожому роздоріжжі, як і Сомалі 15 років тому. Куди нас заведе стежка історії?
Редакція може не погоджуватися з автором