За останні кілька місяців в щоденний ужиток жителя України волею-неволею увійшло багато нових слів. Випуски новин рясніють словосполученнями, які донедавна почути в серйозному виданні було неможливо. Наприклад, словосполучення "зелені чоловічки" ще недавно могло з'явитися лише у форматі розмови про похмілля, однак зараз викликає зовсім інший образ. Як підсумок - заголовок новин набуває іноді шизофренічного вигляду. Наприклад, один з посилів, який опублікував портал bnk.ua, звучить так: "Чорні чоловічки" заявили, що "сепаратисти пропадатимуть у Харківській області". За словами спікерів, "на кожного "зеленого чоловічка" знайдеться "чорний чоловічок".
Так, чорні і зелені чоловічки, а також багато іншого стало частиною нашого життя, і деколи складно пояснити ситуацію на вулицях без цих слів.
Український інтернет-простір, як у вигляді окремих ментальних особливостей, так і у вигляді ряду подій останніх 15 років, породив велику кількість подібних висловлювань. Деякі з них благополучно померли, оскільки були витіснені новими мемами, а деякі вельми живучі. Наприклад, популярний мем "проффесор" з'явився після того, як було оприлюднено декларацію Віктора Януковича, де він зробив помилку в даному слові.
А ось мем "Пропало всьо" відноситься до його політичного опонента - Юлії Тимошенко. Нагадаємо, Тимошенко сказала цю фразу у зв'язку з тим, що із суфлера зник текст.
Не менш живим виявився мем "любі друзі" і "ці руки нічого не крали" як символ кумівства під час президентства Віктора Ющенка. Думаю, кожен може пригадати не одну стійку фразу, яка увійшла в побут.
Давайте розберемося з фразами, які вкоренилися в нашій мові в останні кілька тижнів.
Ось короткий список українських мемів, які з'явилися з листопада 2013 року.
АТО. Як не дивно, але антитерористична операція через довгу фазу підготовки і розгортання стала мемом, що позначає повільність. Наприклад: "Ти посуд помиєш чи у тебе АТО?".
Бандерлоги. Саме так деякі представники російського сегмента інтернету та блогосфери іменують українців: рідко - західних, частіше - всіх. Мем використовувався Михайлом Єфремовим у проекті "Громадянин поет" ще в 2011 році, а ще раніше був улюбленою лайкою в суперечках з українцями в ЖЖ. Друге життя мем отримав з початком Євромайдану.
Ватники. Термін, що позначає ярого російського партіота. Назва походить від традиційного старого російського одягу, що зберігся в Росії до цих пір, - ватного тільника. З'явившись в середині 1990-х в Росії, став синонімом слова "совок" - людини, що ностальгує за часами СРСР. В Україні ожив у новій якості. На Youtube навіть з'явився регулярний паблік "Ватні новини".
Візитка Яроша. Мем виник після повідомлення в російських ЗМІ про нібито знищення у Слов'янську "бойовиків "Правого сектора"", на місці спалення машин яких було виявлено не згорілі візитки Дмитра Яроша. Міфічні візитки Яроша перетворилися в українському сегменті інтернету на символ страхів для будь-якого росіянина і породили велику кількість колажів і "фотожаб". Після цього "візитки Яроша" було виявлено на місці смерті Джона Кеннеді, в будинку Усами бен Ладена і в секретному бункері Гітлера.
Глибоко стурбовані. Мем з'явився після численних коментарів з боку західних держав, в яких постійно містилося дане словосполучення. "Ну, що там на Раді безпеки? - Як - що? Всі глибоко стурбовані ситуацією в Україні".
Дизайн Пшонки (варіант: маєток Пшонки). Термін виник після публікації відео з дому екс-генпрокурора. Виходячи з особливостей інтер'єру житла колишнього генпрокурора - символ дисгармонії. Серед київських дизайнерів уже є приказка: "Дизайнери, які багато грішили за життя, після смерті потрапляють у маєток Пшонки назавжди".
Зелені чоловічки, вони ж - ввічливі люди. Відображення сприйняття російських військовослужбовців, які спочатку захопили будівлю кримського парламенту, потім кримського аеропорту. У "чоловічків" не було ніяких пізнавальних знаків, але їх треба було якось називати. "Зеленими чоловічками" їх нарекли самі кримчани.
Золотий батон. Виріб у вигляді батона "Нива" масою 22,7 кг, виявлений у резиденції Віктора Януковича "Межигір'я", - приклад корупції. Наближених Віктора Януковича охрестили "сектою золотого батона". Зараз використовується у найрізноманітнішій продукції. Наприклад, випускається сувенірна продукція з золотим батоном. А телеведуча Катя Осадча зробила собі капелюшок з золотим батоном.
Колоради. Як правило, молоді люди, які беруть участь у побитті своїх супротивників, часто за гроші. Для ідентифікації "своїх" носять георгіївські стрічки - звідси і назва.
Кулявлоб (вимовляється разом). Вираз виник наприкінці січня 2014 р. після полум'яного виступу одного з лідерів опозиції Арсенія Яценюка, коли він сказав, що "з ганьбою жити не буде". Деякий час так називали Арсенія Яценюка, а зараз вислів став символом нерішучості і популізму.
Майданутий або Майдаун (образливо). Так супротивники Євромайдану та інших масових акцій в Україні називали їхніх учасників. Походить від центрального місця протесту - Майдану Незалежності в Києві.
Спіймай сепаратиста. Пропозиція Дніпропетровської ОДА, а точніше її голови Ігоря Коломойського, платити по 10 тис. доларів за кожного спійманого російського диверсанта зустріла відгук в інтернеті, і незабаром "десять тисяч" стали виразом прозивним. ("Вони дивилися один на одного з подивом... "Патріот", - подумав диверсант. "Десять тисяч", - подумав патріот. "Так за таких, як ти, Коломойський десять тисяч дає".). Популярне звернення до ідеологічного ворога в інтернеті тощо.
Правосеки. Представники "Правого сектора". Є припущення, що мем прийшов не з боку противників Євромайдану, а ... з боку сотень Самооборони Майдану, у яких з кінця лютого виникало все більше конфліктів з представниками ПС. Особливе невдоволення викликало те, що часто активісти ПС, за словами представників сотень Самооборони, відступали в момент протистояння з правоохоронцями в центрі міста.
Путін - х...ло! Різка лайлива кричалка харківських футбольних хуліганів стала мемом, який втілився в піснях, віршах, рінгтонах і навіть музичних кліпах, які завоювали популярність навіть в Європі та США. Регулярно виконується на всіх спортивних заходах: футболі, баскетболі або просто під час скупчення людей, наприклад, на т. зв. "маршах єдності" футбольних фанатів клубів, які досі ворогували.
Тітушки. Сам термін з'явився до визначеного терміну, однак найчастіше використовувався під час Євромайдану. Тітушками називали молодиків спортивної зовнішності, які не підтримували Євромайдан. Тітушками називали й тих, хто бив євромайданівців, підпалював машини і виходив на мітинги, які згодом назвали Антимайданом. Термін походить від прізвища Вадима Тітушка з Білої Церкви. Слід зауважити, що сам Вадим Тітушко заявив про свою підтримку Євромайдану і навіть був на барикадах біля Білої Церкви, де не давав провозити до Києва людей, названих на честь його прізвища.
Тритушки. Тріо лідерів Майдану - Яценюк, Кличко, Тягнибок. Сюди ж відносяться і "Лебідь, рак і щука" і, звичайно, "Боягуз, Бовдур і Бувалий".
Чорні чоловічки. Якщо просто, то це "антизелені чоловічки". "На південному сході України місцеве населення активно формує загони "чорних чоловічків" - патріотичних борців з окупантами, повідомляє прес-служба "Соціал-національної асамблеї".
Хунта. Варіант - Хунта київська. Термін виник в російських ЗМІ наприкінці лютого 2014 р., коли парламент позбавив президентських повноважень Віктора Януковича.
Тепер саме так називають українську владу сепаратисти на сході України і деякі представники офіційної Москви. Власне, термін є не стільки мемом, скільки стійким ідіоматичним виразом, який є настільки асоційованим з образами минулого, що не міг не з'явитися в сучасній ситуації. У науковій політологічній термінології хунта - військовий переворот.
До речі, словом хунта у багатьох країнах з недемократичними режимами позначають своїх супротивників. У Північній Кореї це, наприклад, уряд США. Відродження цього радянського "мему" стало неминучим після того, як Кремль охрестив АТО "каральною операцією".
До речі (як один із прикладів), саме так закінчуються новини про Україну в багатьох російських ЗМІ:
"22 лютого в країні сталося насильницьке захоплення влади. Верховна Рада, порушивши досягнуті домовленості між президентом Віктором Януковичем та лідерами опозиції, змінила конституцію, змінила керівництво парламенту і МВС та усунула від влади главу держави, який згодом був змушений залишити Україну, побоюючись за своє життя. 27 лютого український парламент затвердив склад так званого "уряду народної довіри", прем'єром став Арсеній Яценюк".
При всій простоті і кумедності наших мемів останнього часу, треба сказати, що вони є ілюстрацією та провісниками багатьох процесів у суспільстві. Ці складні як соціально-політичні, так і соціально-психологічні зміни є не завжди позитивними. Небезпека, серед іншого, полягає в тому, що в мемах ми шукаємо винуватих з іншої країни, іншого табору - адже складно вигадати мем про себе.
"Мем це, скоріше, певна форма гумору. Завдяки тому, що явища наділено формою гумору, спрощується розуміння людиною ситуації або явища, а крім того, полегшується видимість того, що відбувається, - особливо в разі сильного емоційного навантаження. З деякої точки зору, це вихід назовні тих процесів, які в людях пригнічені. Можна також стверджувати, що це певний вихід інфантильності", - вважає психолог Марія Карпенко, яка зазначила цей феномен в ході своєї практики.
На думку соціального психолога Олега Покальчука, для нинішнього часу мем природний, оскільки він - породження контркультури.
На думку Марії Карпенко, особливості мема в тому, що він є продуктом мислення сторони, що обороняється. "У такий спосіб легше сприймати те, що відбувається. Мем - це форма захисту в складній або невизначеній ситуації. Тим, кому все ясно і зрозуміло, мем не потрібен", - вважає психолог.
У будь-якому випадку перелік, який тут наведено, може виглядати образливо або кумедно, однак це реальність, в якій ми знаходимося. І, звісно, це не повний перелік нових слів, які з'явилися останнім часом. Епоха змін народжує нові терміни.