Порошенко пропонує Раді посилити гарантії незалежності та недоторканності суддів

27 грудня 2014, 10:45

Також підвищено вимоги до членів Вищої ради юстиції та внесено зміни до організації її діяльності

Порошенко подписал
www.rbc.ua

Президент України Петро Порошенко зареєстрував у Верховній Раді проект закону № 1656 про забезпечення права на справедливий суд.

Так, законопроектом пропонується внести зміни до деяких законодавчих актів щодо судоустрою та судочинства з кінцевою метою ефективного забезпечення права громадян на справедливий суд. Крім того, розширюються права громадян щодо гарантій рівності перед законом і судом, гласності, відкритості судового процесу, обов'язковість рішень суду, нормування неупередженого розподілу судових справ. Інформація про суд, який розглядає справу, стадії розгляду, місце і час засідань має бути відкритою й оприлюдненою. Право бути присутніми на відкритому судовому засіданні не може бути обмеженим.

Крім того, висновки Верховного суду України щодо застосування норм права стануть обов'язковими для суб'єктів владних повноважень, а суди будуть їх враховувати, що забезпечить однакове застосування норм права.

Також згідно з міжнародними стандартами унормовано питання утворення судів, призначення суддів на адміністративні посади, оптимізації складу судів та їхньої діяльності. Органи виконавчої влади не матимуть впливу на процедури утворення судів і визначення кількості суддів. Зменшується кількість адміністративних посад у судах, і склад суддів приводиться у відповідність з реальним навантаженням.

Уточнено і посилено гарантії незалежності та недоторканності суддів, їхні права та обов'язки; введено новий текст присяги судді. Стануть більш прозорими порядок призначення судді на посаду, включаючи процедури відбору кандидатів, відбіркових та кваліфікаційних іспитів, підготовки і навчання кандидатів на посади суддів. Унормовано процедури обрання суддів безстроково та призначення та переведення до інших судів, які повинні проходити тільки на конкурсній основі.

А також регламентовано незалежне оцінювання професійного рівня судді, від результатів якого залежатиме його подальша кар'єра. Запровадження атестації стимулюватиме підвищення рівня кваліфікації суддів.

Передбачено чітке визначення підстав та порядку здійснення дисциплінарного провадження щодо суддів, введення восьми видів дисциплінарних стягнень, чіткі строки притягнення суддів до відповідальності та строки погашення дисциплінарних стягнень. При цьому встановлюються гарантії захисту прав суддів і змагальності у дисциплінарному провадженні.

Запропоновано зміни в організації та порядку формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, яка діятиме у складі кваліфікаційної та дисциплінарної палат. Уточнено вимоги до членів Комісії, їхні права й обов'язки, організацію діяльності та забезпечення.

Також підвищено вимоги до членів Вищої ради юстиції та внесено зміни до організації її діяльності.

У пояснювальній записці зазначається, що метою законопроекту є вдосконалення правового механізму забезпечення права людини на справедливий суд, підвищення ефективності діяльності судової системи, забезпечення однакового застосування закону, визначення правових й організаційних засад атестації та дисциплінарної відповідальності суддів, удосконалення процедур призначення на посади суддів та оптимізація діяльності суддівського самоврядування.

"Прийняття та реалізація цих заходів дозволить посилити утвердження в суспільстві верховенства права і законності, сприяти відновленню довіри до суду і суддів", - йдеться в проекті.

Побачили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Читати далі
Залишилось 1000 символів
    Новини партнерів
    Загрузка...
    Загрузка...
    Погода, Новости, загрузка...
    Loading...