Рада позбавила прокуратуру функції загального нагляду

Вчора, 11:22

За відповідне рішення проголосували 316 народних депутатів

Ярема
bnk.ua

Верховна Рада України прийняла закон про прокуратуру. За відповідне рішення проголосували 316 народних депутатів. Йдеться про проект закону № 3541 "Проект закону про прокуратуру".

"Законопроект спрямований на вдосконалення законодавчих засад організації та діяльності прокуратури України з метою імплементації європейських стандартів, позбавлення прокуратури надмірних повноважень по здійсненню нагляду за дотриманням законів, введення положень, покликаних підвищити професіоналізм прокурора і його незалежність, а також передбачити участь органів прокурорського самоврядування у вирішенні питань, пов'язаних з діяльністю прокуратури", - йдеться в пояснювальній записці до документа.

Основні положення законопроекту полягають у такому:

1. Прокуратура позбавляється функції загального нагляду

Раніше це дозволяло прокурорам втручатися в господарську діяльність підприємств та фізичних осіб. Ця функція буде виконуватися прокуратурою лише у формі представництва в суді інтересів неповнолітніх та недієздатних осіб, або у формі судового представництва інтересів держави у разі, якщо захист цих інтересів не здійснює, або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування. Це означає, що прокурори зосередяться на підтриманні обвинувачення у кримінальних процесах, наглядом за законністю в діяльності органів слідства та за діяльністю при виконанні покарань у відповідності із судовими вироками.

2. Структурні зміни

Законодавчо встановлюється перелік місцевих прокуратур, а Генеральний прокурор буде мати тільки двох заступників; зараз їх вісім.

3. Прокурору надаються нові гарантії незалежності

Тепер прокурор зобов'язаний виконувати письмові вказівки прокурорів вищого рівня, в тому числі Генерального прокурора. У разі незаконності вказівки керівника прокурор має право звернутися за захистом до органу прокурорського самоврядування – Ради прокурорів.

4. Введення двох незалежних від керівництва прокуратури органів прокурорського самоврядування та наділення їх великими повноваженнями

Маються на увазі Рада прокурорів та Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів. Це є основною новацією закону. Так, Рада прокурорів вносить рекомендації про призначення і звільнення прокурорів з адміністративних посад, захищає прокурорів від незаконного впливу, в тому числі з боку керівного складу.
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів у свою чергу проводить відбір кандидатів на посаду прокурора. Обидва органи обираються шляхом таємного голосування Всеукраїнською конференцією працівників прокуратури, де представники Генеральної прокуратури складають абсолютну меншість.

5. Вводиться прозорий конкурсний порядок прийому на роботу прокурорів

Він буде включати рейтинговий підхід до визначення кандидатів, відкриті оголошення про вакансії, складання іспиту у формі анонімного тестування та професійну підготовку в Національній академії прокуратури. Так само на конкурсній та прозорій основі відбувається переведення прокурорів з однієї прокуратури до іншої.

6. Окремий розділ закону присвячений процедурі розгляду скарг на дії прокурорів Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів і порядок накладення на прокурорів дисциплінарних санкцій

7. Законодавчо встановлюється розмір заробітної плати прокурора

Вона складається з посадового окладу (у 2015 р. мінімальний оклад становитиме 10 мінімальних заробітних плат, а з 2017 р. - 12 мінімальних заробітних плат) і доплат за вислугу років і за обіймання адміністративної посади. Таким чином, у керівного складу органів прокуратури не буде інструменту тиску на підлеглих шляхом довільного призначення їм премій або позбавлення певних доплат.

Раніше голова Комітету з іноземних справ Європарламенту Елмар Брок заявив, що Україна зможе стати асоційованим членом Євросоюзу, якщо, крім іншого, проведе реформу Генеральної прокуратури.

Генеральний прокурор України Віталій Ярема заявив, що позиція ГПУ щодо реформування прокуратури – передати більше повноважень прокурорам на місцях.

Побачили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Читати далі

Шановні читачі!

Можливість коментування тимчасово відключена через збільшення кількості агресивних коментарів.

Новини партнерів
Погода, Новости, загрузка...
Loading...