Рекомендуємо

Що дасть молодим українцям асоціація з ЄС

1 липня, 10:23

Олександр Охріменко, економіст

Охрименко
inpress,ua
У зв'язку з підписанням договору про асоціацію з ЄС можна почути два абсолютно протилежні думки щодо майбутнього нашої вищої освіти. Є висловлювання, що тепер, завдяки договору про асоціацію, молоді українці, нарешті, отримали можливість навчатися у ВУЗах ЄС. Але можна почути і критику, коли деякі особи вважають, що європейські стандарти вищої освіти знищать нашу вищу школу, яка з їх слів є більш ефективною, ніж європейська. Ті й інші помиляються. Насправді договір про асоціацію з ЄС буде не стільки змінювати нашу вищу школу, скільки розширювати її можливості для подальшого розвитку.

Ті молоді люди, які кричали на Майдані, що "злочинна влада" вкрала їх майбутнє і вони не зможуть вчитися в ЄС, були б дуже здивовані, якби дізналися, що наша система вищої освіти вже давно приведена у відповідність з європейськими стандартами, і для того щоб вчитися в ЄС, асоціація не потрібна. Ще з часів Кучми українська вища школа розпочала трансформацію для наближення до європейських стандартів і стала впроваджувати болонську систему. І як це не здасться парадоксальним, але навіть у часи проросійського міністра освіти Табачника, процес євроінтеграції не тільки не сповільнювався, а прискорився. І насправді стандарти нашої української вищої школи нині вже фактично нічим не відрізняються від стандартів ЄС.

У "дорожній карті", яку підписали спільно з асоціацією, є завдання для України щодо підписання угоди по програмі ЄС "Горизонт 2020" про розширення співробітництва в рамках європейської програми Erasmus +. Але ці завдання Україна виконає дуже легко, оскільки вже кілька років українські студенти мають можливість без обмежень навчатись у ВНЗ країн ЄС.

Наші навчальні програми бакалаврів, а найголовніше, система оцінювання учнів, відповідає європейським стандартам. Тому до підписання асоціації українські студенти мають можливість відучитися один семестр в Україні, а інший у будь-якій країні ЄС, після цього можна продовжувати навчання в Україні, а після захистити диплом в Україні та ЄС. У будь-якому випадку, маючи диплом українського вишу, українець, який навчався в ЄС, має право отримати візу на 6 місяців для пошуку роботи в країнах ЄС. У разі якщо його офіційно візьмуть на роботу в країнах ЄС, він має право отримати трудову візу. Це вже давно працює, і багато молодих українців цим користуються. В результаті, навіть деякі експерти висловлюють побоювання, що ця система вільного навчання в ЄС веде до того, що в Україні відбувається "витік мізків". Частково вони мають рацію.

Європейські вищі навчальні заклади мають право приймати на навчання українських студентів, але вони не зобов'язані приймати всіх. Тому вони проводять конкурси серед бажаючих навчатися в ЄС і вибирають найкращих. Крім гарного знання англійської мови європейські ВУЗи хочуть, щоб студент мав гарну успішність, опубліковані наукові студентські роботи, брав участь у конференціях і дослідженнях. При цьому європейські ВУЗи негласно встановили список українських ВУЗів, студентів з яких вони хочуть навчати. Тому немає нічого дивного, що вони із задоволенням візьмуть на навчання студента з Університету Тараса Шевченка або КПІ, але вони не хочуть мати справи зі студентами з невідомих навчальних "контор" з сумнівною репутацією. При цьому варто розуміти, що хоча навчальні програми наших ВУЗів збігаються з європейськими ВУЗами, але це не означає, що українців там не відраховують за неуспішність. Європейські ВУЗи також швидко відраховують на першій сесії українських студентів, як і запрошують їх вчитися. Їм не потрібні мажори, вони дійсно формують інтелектуальну еліту для ЄС. Вони хочуть бачити студентів, повних амбіцій і бажання зробити кар'єру, і тим самим допомогти ЄС стати ще багатшими і сильнішими. При цьому європейські ВУЗи із задоволенням платять стипендії українським студентам, якщо вони показують відмінні оцінки. А багато європейських ВНЗ навчають іноземних студентів безкоштовно, або за символічну плату в 200-400 євро за навчальний рік.

Справді, договір про асоціацію спрощує і розширює можливості українців навчатися в ЄС і в подальшому пошуку роботи за кордоном. ЄС зараз переживає непрості часи, коли велика кількість європейської молоді не поспішає отримати вищу освіту, або її рівень підготовки такий низький, що їм явно не здолати вищу школу. І тому вливання нової молодої крові з інших країн, у тому числі з України, розглядається як один з плюсів асоціації для ЄС і для України. Але знову-таки, для тих, хто хоче і може вчитися у вищій школі в ЄС. Їм не потрібні нероби і інфантильні молоді люди, які весь час сварять владу і чекають, що за них все зроблять. Таких ледарів у них вистачає і своїх. А ось дійсно розумних і кмітливих молодих людей хочуть роздобути і наші, і європейські ВУЗи. Залишилася справа за малим, щоб цих самих амбітних молодих людей було більше і більше, а менше нероб і фантазерів.

Редакція може не погоджуватися з автором

Побачили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Залишилось 1000 символів
    Новини партнерів
    Погода, Новости, загрузка...
    traffim.com