Так чи інакше, золото - це споконвіку певний вимір капіталізації. У всі часи саме золото виступало стандартом коштів, і саме воно виступає мірилом стабільності. Наприклад, в 2013 році курс золота різко впав більше ніж на 20 %, що зробило вигідним вкладення у цей ресурс - його багато з'явилося на ринку. Аналітики підрахували, що інвестиції в золото в 2008 році за чотири роки принесли його власникам (до кінця 2012) 100% чистого прибутку.
"Золото - це з розряду "вічних цінностей", особливо в період знецінення валюти, а знецінення зараз йде в багатьох країнах СНД, у першу чергу - в РФ і Україні", - зазначає економічний експерт Андрій Новак.
Портал bnk.ua вирішив розібратися з тим, як йдуть справи з купівлею і продажем золота в нашій країні в даний час.
Інвестиції по-крупному: особливості курсу
Тим, хто збирається інвестувати в золото, слід пам'ятати, що курс цього металу також нестабільний, хоча й набагато "твердіший" долара або євро. Наприклад, поширеним є міф про "вічне подорожчання золота". Між тим, за останні роки курс золота тільки падав, стабілізувавшись лише в 2011 році.
дані finance.ua
Курс золота після досягнення ним дна в грудні 2013 року почав стабільне зростання. Всі коливання курсу золота, що приємно для нас, і це важливо пам'ятати, пов'язані з коливанням його курсу на лондонській біржі, а тому абсолютно не залежать від коливання валютного ринку в Україні.
дані finance.ua
В найближчі місяці падіння курсу золота, за оцінками ряду експертів, продовжиться, правда, трохи, потім знову піде його зростання.
"Якими б не були коливання курсу, він все одно буде стабільніше будь-якої валюти. Це історична закономірність", - зазначає фінансист Володимир Клименко, даючи пораду вкладати в золото більше, ніж у валюту.
Серед банкірів та експертів вважається твердим переконання в тому, що золото не можна продавати, якщо його ціна в Лондоні падає нижче 1200 доларів за тр. унцію, купувати його невигідно, якщо ціновий діапазон вийде за межі 1400 доларів. Станом на сьогоднішній день ціна його становить 1331 доларів за тр. унцію, що є усередненим показником і натякає на відносну стабільність дорогоцінного металу найближчим часом.
"Будь-які коливання з тенденцією до зниження - тимчасове явище. Золото завжди дорожчає. Але необхідно розуміти, що золото - це хороший спосіб збереження активів, але поганий спосіб примноження. Це майже мертва маса, хоч і надійна. Не варто зберігати в золоті більше 20-25 % активів", - вважає Андрій Новак.
Продаж "по дрібницях": тонкощі роботи скупників
Звичайно ж, реальний курс золота відрізняється від офіційного і кожен ломбард і скупник - сам собі господар. По-перше, не варто орієнтуватися на банківські курси золота. Вони коливаються від 350 до 453 грн за 1 грам, це раз, і припускають штампований злиток, це два. Продаж золота в ломі або дорогоцінних виробах - інша справа. По-друге, слід уважно звертати увагу на пробу золота - як правило, ломбарди, вказуючи ціну за 1 грам, прив'язуються до 585-ї проби (золотий стандарт долара США), рідше - до 583-ї (радянський стандарт, прив'язка здійснена з причини великої маси цієї проби золота на руках у населення). Дуже багато скупників працюють з 333-ї (т.зв. "слабкою") пробою золота, так само як і з "високими" ґатунками (958-я, 999-я). Інші проби, які у нас часто зустрічаються (850-я, 800-я) не користуються популярністю у скупників (90 % опитаних нами ломбардів взагалі не беруть золото таких проб через проблеми з оцінкою), і, користуючись таким "дефіцитом" послуг, їх ціну можуть формувати з відхиленнями від курсу - на користь ломбарду, звичайно.
Необхідно уважно стежити за цінами в ломбарді. Слід пам'ятати, що ціна в 240 грн/грам, яку пропонують ломбарди, відповідає граму сплаву, а не золота, при цьому за оцінку додатково доведеться заплатити. В залежності від якості оцінювача і рівня ломбарду оцінка золота може обійтися до 230 гривень, тому, маючи на руках, наприклад, одне кільце або перстень (вага яких рідко буває вище 4-6 грам) є сенс встановити пробу самому, скориставшись мікроскопом. Так, сучасна (585-а) проба чітко позначається на внутрішній стороні, а на виробах 583-ї проби часто позначена "зірочка". Не варто, на нашу спостереження, боятися обману ломбардом в оцінці проби - великого прибутку це не принесе, але в той же час вважається серйозним злочином, тому в нинішні часи це не поширене.
"Зараз цим ніхто не займається, тим більше, що для всіх бажаючих так "пограти" є чорний ринок", - як один кажуть скупники.
Важливо вказати і те, що більшість опитаних нами скупників зізнаються, що не роблять великої різниці між білим та жовтим золотом, а ось вартість "червоного" золота може незначно відрізнятися в бік збільшення. І то не завжди.
Чорний ринок: в пошуках ювеліра
Тим же, хто вважає, що золото на чорному ринку можна продати дорожче, ми порадимо цього не робити. Зі своїх джерел серед скупщиків нам відомо, що на чорному ринку золото на даний момент коштує набагато дешевше, ніж в ломбарді. Як повідомляють скупники, ціни можуть відрізнятися на 20-35 %, не на користь чорного ринку, звичайно ж. Виняток становлять ювелірні вироби, і то тільки в тому випадку, якщо продавати ви їх будете ювелірові під вже плановані заготовки, економлячи час на роботу, або ж як антикваріат. Але в такому випадку не можна говорити про продаж золота, оскільки антикварні вироби мають свою градацію оцінки на ринку.
Виняток становлять біле і червоне золото. Останнє - відносно рідкісне і тому може компенсувати відставання у вартості від офіційного ринку. На жаль, і тут є проблема - на чорному ринку таке золото обов'язково пройде оцінку проби. Не безкоштовно, звичайно ж.
Практика
В якості експерименту, ми спробували продати золоте кільце масою 3,6 грама, 585 проби, класичного жовтого золота. Номінальна виручка, яку могли дати ломбарди, склала, по різним оцінками, від 820 до 950 грн, при тому, що від 230 до 290 грн. повинно було бути витрачено на оцінку проби золота. Таким чином, виручка кільця склала менше 600 грн.
Ціни, які пропонував чорний ринок, коливалися від 460 до 550 грн, при цьому, звичайно, без оцінки золота. Таким чином, навіть при таких умовах чорний ринок, з урахуванням вартості оцінки, не зміг дати фору ринку офіційному. В результаті кільце було продано за 840 грн без попередньої оцінки (благо, проба була позначена). Чи коштувало 200 грн таких зусиль - велике питання.
Роботу чорного ринку ми змогли оцінити, купивши там перстень (без каменю) масою 9,2 г 583-ї проби золота за 600 грн. Привід для такого формування ціни - потертості та інші характеристики предмета, які при покупці золота як брухту у офіційного скупника, звичайно ж, оцінювати не будуть.
Висновки
Золото, як і раніше, досі вигідніше зберігати, ніж продавати. І справа навіть не в курсі, а в особливостях роботи системи скупників. Хоча б з тієї причини, що через насиченість ринку продати золотий виріб як антикваріат або ювелірний виріб - важко, а ціна золота як брухту - невелика. Крім того, більшість скупників в нашій країні є, по суті, посередниками, тому які-небудь особливості конкретно Вашого виробу їх навряд чи зацікавлять. Виняток становить антикваріат, який, звичайно ж, оцінюється окремо.
У той же час навіть невелике коливання курсу золота впливає на його фінальну ціну, а враховуючи економічні проблеми сьогоднішнього дня, нескладно припустити, що золото і далі дешевшатиме. З іншого боку, якщо Ви все-таки зважилися продавати золото невеликими партіями - подбайте про власну оцінку проби - це нескладно для кожної людини, хто мав досвід ювелірної роботи. Це дозволить економити вам до 20 % коштів, а головне - час.
Сергій Костеж
редакція може не погоджуватися з точкою зору автора публікації